Shranjevanje hrane&presnojedstvo v skladu z naravnimi ci

Splošni pogovori o presni rastlinski prehrani
Blues

Re: Shranjevanje hrane&presnojedstvo v skladu z naravnimi ci

Postby Blues » Thu Oct 22, 2009 10:14 am

Pri nas smo imeli ogromno jabolk, ki bi sigurno segnile ker ne bi mogli vseh pojesti. Pa smo jih zmleli in nato sprešali, sok pa precedili in nato shranili v zmrzovalnik. V hladilniku je kljub nizki temperaturi zavrel :shock: Enako lahko naredite z grozdjem ali drugim sadjem ali zelenjavo ki jo imate preveč in bi vam drugače segnila. Je pa treba imet dokaj velik zmrzovalnik (ali dva) :D
There's nothing to be feared... only understood.

alesk

Postby alesk » Thu Oct 22, 2009 10:29 am

Pri zamrzovanju vidim težavo v embalaži. Mi smo uporabili 1,5l plastenke za shranjevanje 80 litrov svežega mošta. S plastiko pa je težava v tem da pri zamrzovanju (in segrevanju) sprošča karcinogene kemične substance (dioksine in BPA)
The only person who knows how far he can go is the one who went too far.

Blues

Postby Blues » Thu Oct 22, 2009 7:07 pm

Točno to mi hodi po glavi. Steklenice ne morem uporabiti, ker bi pri zmrzovanju počile. Zdaj tuhtam katera embalaža razen plastike bi bila primerna za zmrzovanje tekočine. Mogoče plastika tipa 2, 4 ali 5 ker te ne izločajo nevarnih snovi v tekočino. Najraje bi imel kaj iz naravnega elementa.

Blues

Postby Blues » Mon Oct 26, 2009 7:12 pm

Še vedno ne vem kaj naj si mislim o prihajajočih letih in letu 2012. Ampak če se malo pohecamo, ne bo škodilo če naredimo izmišljeni scenarij, kako si narediti zalogo presne hrane za primer neke mega naravne katastrofe ali kaj podobnega. Bo zabavno :D

Ok, torej kako si narediti zalogo presne hrane za rok 2-3 leta, ob naslednjih pogojih
-brez elektrike (če ne, si pač nabaviš 3-4 zmrzovalne skrinje in noter našopaš boga in pol)
-minimalni vodni vir; deževnica, vodnjak ali še vedno delujoč vodovodni sistem (če tega ni itak vsi pomremo v roku parih dni)
-možnost normalnega poljedelstva je otežkočena (recimo oblak po trku meteorita zakrije sonce za več desetletij, ali nuklearne bombe naredijo ozračje onesnaženo z radioaktivnimi delci, ...), če imamo možnost normalnega poljedelstva si pač pomagamo s tem

Iščemo torej hrano ki dolgo počaka in se ne pokvari. Jaz predlagam

1.) žitna in ostala semena za kalčke - semena počakajo več let v latentnem stanju, pri kaljenju se zbudijo in se sama napol prebavijo, iz njih je možno narediti žitno travo in dobiti vsaj nekaj klorofila

2.) buče - počakajo kakšno leto ali še več, vsebujejo precej vode in tudi semena

3.) lupinasto sadje - razni lešniki, orehi in ostalo počakajo veliko časa, so bogati z maščobami in beljakovinami

4.) semena kot so sezam, lan, sončnična semena, mak... - kavni mlinček za mletje brez elektrike ne bi več delal, imam pa doma mlinček na ročni pogon. Nezmleta semena itak niso prebavljiva kar dokazuje njihovo nespremenjeno stanje v blatu :D

Dopolnite me.

jankol

Postby jankol » Mon Oct 26, 2009 11:30 pm

Ko bodo ostali videli tvojo zalogo, ti jo bodo pobrali preden boš rekel ops. Zato shranjevat za potrebe leta po 2012 nima smisla. ker ti bodo druge ovce, ko bodo videle kaj imaš vse pobrale in ti boš lačen.
Telo zdravi počasi a zanesljivo. LEP SADNI POZDRAV !

Janko

Blues

Postby Blues » Mon Oct 26, 2009 11:42 pm

Razen če skrijem na varno v eno jamo... katero pa ne povem :wink: In hodim iskat samo ponoči. Ampak resno, o tem sem že malo razmišljal in ne vem kaj bi naredil če bi mi kdo hotel na silo pobrati hrano in mi tako odvzeti možnost preživetja. Sicer ostane možnost divjih rastlin, ampak prej sem navedel pogoje, kjer bi divje rastline težko uspevale ali pa bi bile zastrupljene z svinjarijo.

Blues

Postby Blues » Mon Oct 26, 2009 11:45 pm

Najbolj realno sliko sveta, kakršen bi bil ob kaki takšni katastrofi mi je do sedaj pokazala knjiga Cesta od Cormac McCarthy-a. Upam da nikoli ne doživim kaj takega, dneve po prebrani knjigi sem hodil okoli in na stvari in okolico gledal čisto drugače. Ko gre za preživetje postane človek nižji kot katerakoli zver.

jabolko

Postby jabolko » Tue Oct 27, 2009 8:43 am

Postojnska ne bi bila preveč primerna.Tam je preveč turistov in ti so vedno laaačni. :wink:

Blues

Postby Blues » Tue Oct 27, 2009 10:23 am

Ne vem kako sem lahko pozabil:
5.) suho sadje in suha zelenjava (moram pogledat katera je primerna za sušenje).

Dejte napisat še kak predlog. Itak se gre za hec.

alesk

Postby alesk » Tue Oct 27, 2009 10:39 am

Od kod bi dobil kisik za par desetletij (ali pa za par dni :D), če praviš da še rastline ne bodo več rastle zaradi onesnaženosti? :D

Predstavljaj si, okoli tebe ozračje tako kislo da je večino živega pomrlo, ti pa mažeš suhe jabke :D

Blues

Postby Blues » Tue Oct 27, 2009 11:07 am

Sej pravim da je za hec, če bi pomrli, bi tako ali tako vsi pomrli. Ne iščem logističnih pristopov, zanima me samo hipoteza kako si narediti čimvečjo zalogo za čim dlje.

alesk

Postby alesk » Tue Oct 27, 2009 11:11 am

Ja, ja, se razumem da je za hec, samo ne gre mi skupaj... če pride do takšne katastrofe, ne rastejo več rastline, pomrejo živali, ni več sonca in kisika... po moje zaloga hrane ne bi kaj dosti pomagala :D
Če pa že nekako odpravima vse ostale težave, pa se potem glede hrane tudi fižola iz konzerve ne bi branil :D

Uroš

Postby Uroš » Tue Oct 27, 2009 1:11 pm

Najboljše bo preiti na prano in zamenjati dimenzijo bivanja :D .

Sophia

Postby Sophia » Tue Oct 27, 2009 1:22 pm

Uroš wrote:... zamenjati dimenzijo bivanja :D .

:good: :D

Uroš

Postby Uroš » Tue Oct 27, 2009 2:09 pm

Sophia wrote:
Uroš wrote:... zamenjati dimenzijo bivanja :D .

:good: :D

Aha, a prana ti pa ne diši .. . :ROFL:

Return to “Prehrana”