sveži dateljni

Splošni pogovori o presni rastlinski prehrani
klopotec

sveži dateljni

Postby klopotec » Mon Jan 16, 2012 8:22 am

Milan, kje dobiš sveže dateljne. Tega nisem še nikjer videl.

sprogy

Re: sveži dateljni

Postby sprogy » Mon Jan 16, 2012 9:43 am

Če misliš sveže kot nesušene jh majo v LJ na BTC tržnici, v kalčku, samo je cena kar lepa, mislim da okrog 13€/kg...

Evkaliptus

Postby Evkaliptus » Mon Jan 16, 2012 9:47 am

Jaz sem jih tudi zasledila enkrat v BTC pokriti tržnici. V Kalčku jih tudi majo? Ker to ni isto kot tisti sušeni, ki so sočni. Sveži so res..sveži :D Ampak za tiste, ki so jih meli takrat v BTC tržnici vem, da so zamrznjeni in potem odtajani, tako da čisto sveži niso. Svežih sem se jaz vsako jutro napokala v Maroku, ko je mel moj gostitelj na vrtu dve datljevi palmi. Uf, so se mi kar sline pocedile :)

alesk

Postby alesk » Mon Jan 16, 2012 9:56 am

Sveže dobiš v Avstriji v Merkuru.
The only person who knows how far he can go is the one who went too far.

kokos

Postby kokos » Mon Jan 16, 2012 10:05 am

Wow,v Merkuru se včasih res dobijo nobel reči in ne nujno drage,četudi so razlike,a kakovost izgleda dobra.Sladki krompir sem lani dobil po 1,99,na tržnici pri nas pa istega po 6 evrov,v času ko smo iskali seme za poskusno serijo sajenja.
Najboljše sadje v srednji Evropi pa dobiš pri turških prodajalcih,zadnjič v Grazu so se mi sline cedile ko sem skozi okno gledal njihove mange etc.Se mi je pa tako mudilo da nisem šel notri.

Tako,da upam,da nas kmalu kaki Turki osvojijo,presnojedom se bo splačalo,če nam leta 1683 prinesli turško kavo,nam pa naj sedaj še dobro sadje.
Nature never deceives us; it is we who deceive ourselves.
The fruits of the earth belong to us all, and the earth itself to nobody

.

klopotec

Postby klopotec » Mon Jan 16, 2012 12:43 pm

Če so 13 EUR, potem niso za mene.
Bojo posušeni čisto v redu.

Pomlad

Postby Pomlad » Mon Jan 16, 2012 12:51 pm

V Merkatorju imajo trenutno sveže dateljne v hladilniku pri sadju v nekih škatlah in so cenejši, kot tisti, ki jih imajo redno za 16eur na kilo. Ne vem več točno za koliko ampak mislim, da so vsaj pol manj.

MilanChe

Postby MilanChe » Mon Jan 16, 2012 2:25 pm

Jaz kupujem svoje sveže iranske datlje v Mercatorju, ki koštajo 4€ na škatlo, ki tehta 600g. Zelo ugodno! Drugače jih v trgovini Ajda MB dobiš za 20€ na kilo, ampak ti so res nobel. Drugače ti Mercatorjevi niso slabi.
Kar seješ to žanješ...

kokos

Postby kokos » Mon Jan 16, 2012 2:39 pm

Sam nisem pretiran ljubitelj datljev,ker če ne uživam poleg zelenje gredo sladkorji hitro na zobovje.A pozimi,ko bo zmanjkalo zadnjih zalog domačega sadja verjetno ne bo izbire.
Tako sem lani kupil zelo ugodno 8e/kg te odlične tunizijske datlje,preko Quinta dos passaros iz Portugalske:
http://www.quinta-shopping.eu/xanario_p ... cts_id=295
Res,zelo zelo dobro,pravo odkritje,sploh glede na ceno.

Verjetno bom v začetku februarja spet naročil paket,možni so paketi do 23 kg,poleg izjemnih citrusov,ki jih ne maram najbolj imajo odlične avokade in dokler jih ne poskusite lahko povem,da pravega avokada še niste poskusili,ker to kar se pri nas prodaja kot avokado,je čudnega okusa,brez čvrstega mesa,brez vonja,skratka industrijsko blago neznanega izvora in kakovostnega ranga.

Skratka razlike so res velike,cene so pa še prav sprejemljive.

Sem ravno pobrskal po strani,tudi presne olive bi bile pravi hit,kajti sedaj jih na drevesih na Primorskem in Primorju(Cro),ne bom našel več kja pride.Decembra so še bili,marsikje,pod drevesi pa sploh enako mnogo.Presne olive so namreč odlična reč,najboljše so direktno z drevesa in za dva tedna v hladilniku.
Last edited by kokos on Mon Jan 16, 2012 3:01 pm, edited 1 time in total.
Nature never deceives us; it is we who deceive ourselves.
The fruits of the earth belong to us all, and the earth itself to nobody

.

klopotec

Postby klopotec » Mon Jan 16, 2012 2:41 pm

Sicer moram tudi za dateljne najt eno našo varianto. Mislim da bodo rozine energetsko čisto v redu zamenjava.
A se dobijo kje naše rozine, kje iz bližine, Slovenija, Madžarska, Italija, Balkan? A kdo kaj takega kupuje? Pa slive bojo najbrž tudi dobra zamenjava. Letos si jih moram nasušit. Lani sem malo pozabil na nje.

Ajerf

Postby Ajerf » Mon Jan 16, 2012 9:13 pm

MilanChe wrote:Jaz kupujem svoje sveže iranske datlje v Mercatorju, ki koštajo 4€ na škatlo, ki tehta 600g.

Ti so res fini, mmmmmmmm :)(')
narava je zakon

MilanChe

Postby MilanChe » Mon Jan 16, 2012 11:02 pm

Kokos

Ko boš naročeval bi se jaz javil za sveže datlje. Upam, da so res presni in da niso toplotno obdelani, ker takih ne jem.
Kar seješ to žanješ...

Evkaliptus

Postby Evkaliptus » Tue Jan 17, 2012 9:07 am

Pa so ti iz Merkatorja res sveži? Nisem prepričana, če prave mislimo, do zdaj sem videla v enem Merkatorju v hladilniku samo tiste ta veliko, medjool, ki so res bolj sočni in "juicy", ampak niso pa sveži.
Okusni so tudi datlji od Keimlinga, ki jih naroča Uroš %)

klopotec, odvisno, kje bi rad nadomeščal datlje. Energijsko je vsako suho sadje primerljivo z njimi, tako da tu je možnosti veliko. V energetskih kroglicah in podobnem pa so meni najbolj všeč suhe marelice, čeprav teh ponavadi ni za sušit doma, ker se vse sproti sveže poje v sezoni. Suhe slive so pa nepremagljive namočene v vodi čez noč, potem so skoraj kot poleti izpod drevesa :@ Rozine pa so večinoma iz oddaljenih krajev; Turčija, Iran,... Saj bi se jih dalo doma nasušit, samo peške bi imele.

klopotec

Postby klopotec » Tue Jan 17, 2012 10:29 am

Datlje jaz zmiksam s konopljo in mlekom. to mi je taka stvar, nasitna pa kot bi bil vročo čokolado. veš, jaz sem še vedno zvezan z občutki in okusi mojih prvih 50 let. mislim da bi tu rozine datlje ustrezno zamenjale. bom probal, ampak moram dobit rozine iz bližine. datlji so mi sicer super, ampak kompliciram v stilu lokalno je fenomenalno. in tudi dejansko mislim, da imamo doma mnogo boljše stvari, kot jih lahko dobimo od daleč.

slive pa se strinjam s teboj 100 posto. namočene so nekaj najboljšega. letos juh bom nasušil in se basal celo zimo.

če kdo kje vidi rozine iz slo ali okoliških držav naj mi prosim sporoči.

marjan7

Postby marjan7 » Tue Jan 17, 2012 11:50 am

Sem zadnjič bral, da imajo datlji kar 3x več ogljikovih hidratov kot banane oz. fige. Torej so res velika energijska bomba. Pa otroci bi jih z lahkoto jedli namesto bombonov. Ali pa odrasli pred kakim tekom...

klopotec, si mi dal idejo za vročo čokolado, katero sem včasih naravnost oboževal. Bom zmiksal dateljne in mandlje, pa da vidimo to presno zadevo... :)
Ljubi vse, služi vsem.

Return to “Prehrana”