Rožiči

Splošni pogovori o presni rastlinski prehrani
kokos

Rožiči

Postby kokos » Sun Mar 20, 2011 10:51 am

Čudežno drevo rožičevec http://en.wikipedia.org/wiki/Ceratonia_siliqua (http://www.druzina.si/icd/spletnastran. ... enDocument , http://de.wikipedia.org/wiki/Johannisbrotbaum )oziroma njegovi plodovi karobi so vsestransko uporabni,celo kot E410,ki je dovoljen tudi v biološki prehrani.
Ker je seme rožičevca z minimalnimi odstopanji težko okoli 200 miligramov,so ga v antiki uporabljali kot mersko enoto,recimo za merjenje diamantov.Tako tamkajšnja utežna enota,karat,ki šteje težo in kakovost diamanta-karat izvira iz imena rožičevca.
Seveda za presnojede so pomembni predvsem stroki rožičevega drevesa,nekateri ga imajo za nadomestek kakava ipd.,nekoč so ga imeli za hrano živali(včasih je celo njim šlo dobro) ali reveže v sredozemskih deželah.
Danes vemo,da gre za odlično živilo,ki ga lahko uživamo vsakodnevno,kot enega izmed temeljnih presnih živil.
In kot rečeno,rožičevec je nezahtevno drevo in lahko raste marsikje,tudi na kontinentu,nima nekih bolezni ipd,je torej nezahteven za vzgojo.Pogosto daje zelo obilen pridelek.
Njami,njami... :@
Nature never deceives us; it is we who deceive ourselves.
The fruits of the earth belong to us all, and the earth itself to nobody

.

Evkaliptus

Re: Rožiči

Postby Evkaliptus » Wed Mar 23, 2011 10:00 pm

Res so dobri, rožiči.. Samo malo nepraktični za dajat v smoothije ali mlet zaradi teh svojih karatov. Žal še nisem zasledila, da bi kje prodajali biološke, vprašanje pa, kakšno je poreklo tistih iz Merkatorja (mislim, da jih majo). Sem se jih pa že večkrat grizla v toplejših krajih izpod drevesa.
Ena vrsta (južnoameriška) rožiča je mesquite, pri nas se ga dobi v prahu - joj, ta je šele dober, ma tak karamelno čokoladni okus :Bravo:

kokos

Postby kokos » Thu Mar 24, 2011 8:36 am

Moj rožičevec je posajen,kljub opominom da zraste celo pri nas zelo hitro in visoko sem ga namestil na mesto na južni strani hiše,če ne drugega bo za senco poleti.
Za smothieje morda res niso,so pa dober test za kakovost vaših zob,saj je z njimi kar nekaj dela.Hkrati vir kakovostnih kalorij,če jih potrebujete seveda.Izjemno teknejo v kombinaciji z topinamburjem,pa tudi z kakim jabolkom ipd.Šele takrat sadni sokovi pokažejo vso svojo moč.
Tako bo jeseni treba oprezati po bližnjih goricah in obrobjih gozdov,sam sem sicer malo že poizvedel kje vse rastejo,tako da južni viri (2 evra za kg bio kakovosti)ne bodo edini možni.

.

Pina

Postby Pina » Tue Aug 02, 2011 4:43 pm

kokos wrote:Izjemno teknejo v kombinaciji z topinamburjem,pa tudi z kakim jabolkom ipd.Šele takrat sadni sokovi pokažejo vso svojo moč.

Verjetno zato, ker vsebujejo maščobe in se zato določeni mikroelementi iz sadja boljše absorbirajo? Pa tak sok z rožiči skupaj nič ne napenja?

Jaz sem dobila v dar 5 kg rožičev, pa ne vem, kako naj se jih lotim (nimam izkušenj z njimi). Dala sem jih kar sušit na časopisni papir, upam, da sem storila prav.

Kako pa ji vi uporabljate? V kakšnih količinah in kombinacija pa še pašejo (poleg jabolk in topinamburja)? Glede na to, da mi je fant povedal, da je njega po rožičih enkrat hudo napenjalo, nimam želje po eksperimentu (kot ponavadi :D ), zato bi bila vesela vsake izkušnje in ideje. :)

kokos

Postby kokos » Tue Aug 02, 2011 5:34 pm

Sam se sedaj,sredi poletja na rožiče ne bi nujno spomnil.Meni so bolj jesensko-zimska hrana.Takrat sem jih imel voljo ugodno kupiti v dobri kakovosti.
Malček mogoče res napenja,sam sem imel en tak droben občutek.A pozimi,ko ni kakovostne hrane ne sprašuješ preveč.
Tako,da kakih dodatnih izkušenj z njimi nimam,kolikor se pa spomnim obstaja rožičeva moka(torej jih lahko zmeljemo),razne sladice,verjetno celo v presni obliki in še kaj.
Moje rožičevo drevo se zaenkrat ni ozelenilo,a sam mu dajem še eno leto,ker nikoli se ne ve,kaj je s korenino,ker sem ga pozno presadil.Lani sem tako mislil,da se nekatera drevesa ne bodo prijela,a so letos čudežno ozelenela,četudi z težavami.

.

Evkaliptus

Postby Evkaliptus » Tue Aug 02, 2011 9:14 pm

Jaz sem rožičem najprej pobrala ven semena, potem sem jih pa zmlela v blenderju. Zmlete sem zblendala z mandljevim mlekom ali zmiksala skupaj z jabolkom, hruško. Odlično bi bilo tudi z banano, res ima pa to tudi zame bolj pridih zimske hrane :)

Return to “Prehrana”